Op zaterdag 5 april worden in Rossum en Volthe drie herinneringspanelen onthuld ter gelegenheid van 80 jaar bevrijding. Deze panelen vertellen bijzondere verhalen over het verzet, de onderduik van een Joodse familie en de opvang van vluchtelingen in oorlogstijd.
Met dit initiatief wil het Oranje Comité Rossum deze geschiedenis levend houden en inwoners bewust maken van het belang van vrijheid. Wat voor ons nu vanzelfsprekend is, was dat tijdens de Tweede Wereldoorlog allerminst.
Wat en waar?
📍 Paneel 1: Verzet en Russische krijgsgevangenen
- Locatie: Kruising Goorweg-Palthedijk, Volthe
- Over het verzet in Rossum-Volthe en de rol van vier Russische krijgsgevangenen.
📍 Paneel 2: Onderduikadres familie Polak
- Locatie: Tiethofweg 10, Rossum
- Hier zat de familie Polak ruim 2,5 jaar ondergedoken.
📍 Paneel 3: Hulp van de parochie aan vluchtelingen
- Locatie: Kerkplein, Rossum
- Over de opvang van 400 vluchtelingen, vooral kinderen, in oorlogstijd.
Programma zaterdag 5 april
🔹 10.00 uur – Start bij de kruising Goorweg-Palthedijk, Volthe
- Onthulling door Jan en Hans Racer Palthe
🔹 10.45 uur – Tiethofweg 10, Rossum
- Onthulling door de familie Polak
🔹 11.30 uur – Kerkplein, Rossum
- Onthulling door John Postel
- Afsluiting met koffie in Kulturhus de CoCeR
Iedereen is van harte welkom om de onthullingen bij te wonen. U kunt de hele route meefietsen (start 10.00 uur), maar ook op één van de locaties aansluiten. Alle plekken zijn goed bereikbaar per fiets en auto.
Laten we samen stil blijven staan bij deze indrukwekkende verhalen en onze vrijheid.
Lever ook een bijdrage
Op 5 mei vieren we in Nederland, en dus ook in ons dorp Rossum, dat we al 80 jaar in vrijheid leven. Een bijzondere mijlpaal, die allesbehalve vanzelfsprekend is. In een wereld waarin vrijheid onder druk kan staan, is het belangrijk om hier samen bij stil te staan. Daarom organiseren we als dorpsgemeenschap 80 dagen herdenken: een initiatief om op een bijzondere manier af te tellen naar Bevrijdingsdag.
Wat houdt het in?
Vanaf 15 februari komt er bij de kerk, bij het oorlogsmonument, een speciaal plateau te staan. Hierop zal elke dag een nieuwe bijdrage worden geplaatst, zoals een tekst, een gedicht, een foto of een tekening. Dit doen we 80 dagen lang, tot en met 5 mei, de dag waarop we onze vrijheid vieren.
Iedereen uit Rossum, Volthe en Lemselo kan meedoen, zowel individueel als via een vereniging of club. Ook oud-inwoners, die zich nog altijd verbonden voelen met ons dorp, zijn van harte welkom om een bijdrage te leveren. Dit kan in de vorm van een korte tekst, een gedicht, een tekening of een foto op A4-formaat.
Doe mee!
Heb jij een idee of wil je een bijdrage leveren? Vanaf nu kun je ons mailen op: